Forum OLW Strona Główna
REGULAMIN FORUM ! - zanim napiszesz, przeczytaj!

FAQFAQ
   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   StatystykiStatistics   RejestracjaRejestracja
   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Adam " Bernał " Borowski
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OLW Strona Główna -> Nauka, praca, zabawa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zulus
Pułkownik
Pułkownik


Dołączył: 24 Paź 2004
Posty: 718
Skąd: OLW LUBLIN

PostWysłany: 15 Gru 2005 05:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto i on :

" Ciche domy "

Nie wiem już, od kiedy biegam
po ulicach obcych mi miast; zaglądam
w okna niespokojnych domów, patrzę
na zasłonki, na firanki, na dzieci

dotykam krawężników będących pokojami,
piasku nazywanego chlebem, dotykam braci
pochylonych nad kartonowym pudełkiem

" Zbieram na przybory szkolne "

matka też patrzy na nie;
pokazuje zaniedbane szyby okienne, zawieszone
bez gustu zasłonki, firanki - potem milczy,
tak długo, tak często - wydaje mi się, że wtedy
myśli o nas, że to milczenie nie powinno być
jej własnością, że to nie jest milczenie

Ciche domy, sny nieuległe, nie wiem już,
jak opowiedzieć o was dzieciom moim,
którą bajkę wybrać przed snem


Wrocław, 03.10.93, dzień


Wiersz ze zbioru Wtedy i teraz Almanach Grupy Literackiej przy Klubie Śląskiego Okręgu Wojskowego 1984-1994 Wrocław 1994
_________________
Zulus
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen WP Kontakt
Gość






PostWysłany: 19 Gru 2005 09:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oh dzięki Ci Zulus!
Te kawałki walą w łeb lepiej niż 70% księżycówka.
Powrót do góry
zulus
Pułkownik
Pułkownik


Dołączył: 24 Paź 2004
Posty: 718
Skąd: OLW LUBLIN

PostWysłany: 19 Gru 2005 11:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ktoś TY ?? Miłośnik Adasia czy księżycówki ??
_________________
Zulus
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen WP Kontakt
Yacoob
Porucznik
Porucznik


Dołączył: 21 Lip 2005
Posty: 89
Skąd: OLW Lublin

PostWysłany: 20 Gru 2005 12:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam zbyt wielu wspomnień związanych z Adamem Borowskim, ale jedno jest dość wyraźne, więc przytoczę:
Na wspominane gdzieś indziej 'manewry' na Roztoczu większość rocznika pojechała wcześniej, niż grupka osób zdających tego dnia egzamin praktyczny na prawo jazdy. Te kilka osób dojechało później, pod opieką wychowawcy... hm.. nie pamiętam nazwiska, ale to był taki starszy sympatyczny pan, bodajże wychowawca internatowy właśnie D klasy (Szafran na pewno będzie znał nazwisko, on wie wszystko). Wśród tych osób był też bohater naszego tematu.
W którymś momencie wychowawcy udało się przekonać Adasia, żeby coś ze swoich dzieł powiedział lub zaśpiewał. I, przygrywając sobie na gitarze, zaśpiewał. Nie pamiętam dokładnie tekstu, oprócz powtarzającej się frazy "Przytul się do mnie maluczki" czy jakoś tak.
Całość wydała mi się (przynajmniej wtedy) stekiem nie do końca do siebie pasujących bzdur, śpiewanych głosem natchnionym. Niemniej - albo dobrze udawał, albo naprawdę wierzył w to, co robił.

Możnaby dyskusję wielogodzinną przeprowadzić na temat: czy twórca musi być (z)rozumiany przez publiczność, czy też ważniejsza jest jego samorealizacja i pewność, że to co robi, jest słuszne, bez względu na opinie innych.
Osobiście bliżej mi jest obecnie do tego drugiego stwierdzenia, więc - pomimo, że również powyższych wierszy nie rozumiem, nie trafiają do mnie w ogóle i nie uważam, że 'Adaś wielkim poetą jest' - ma prawo pisać i publikować co mu tylko stalówka na papier przeniesie.
_________________
Jakub Galicki
OLW Lublin
Matura 1992 - klasa F
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Czarek Szarpak
Major
Major


Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 151
Skąd: Zielonka/Warszawa

PostWysłany: 21 Gru 2005 12:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten Gość post wcześniej to niestety tylko ja. Przepraszam ale po przekształceniach przedwczoraj po raz pierwszy pisałem wiadomość i bez logowania poszła. Przedtem było tak, że z automatu dostawałem monit o logowanie, a teraz wychodzi na to, że najpierw logowanie bo inaczej anonimowo można puscić posta. Trochę mnie to zastanawia... Confused Question

A jeśli chodzi o księżycówkę, to wolę od alpagi , a Adasia twórczości jestem miłośnikiem ponad wszystkimi podziałami Smile
_________________
Czarek Szarpak
OLW Lublin
matura '92 kl.F
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Yacoob
Porucznik
Porucznik


Dołączył: 21 Lip 2005
Posty: 89
Skąd: OLW Lublin

PostWysłany: 21 Gru 2005 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czarek Szarpak napisał:
Ten Gość post wcześniej to niestety tylko ja. Przepraszam ale po przekształceniach przedwczoraj po raz pierwszy pisałem wiadomość i bez logowania poszła. Przedtem było tak, że z automatu dostawałem monit o logowanie, a teraz wychodzi na to, że najpierw logowanie bo inaczej anonimowo można puscić posta. Trochę mnie to zastanawia... Confused Question

A jeśli chodzi o księżycówkę, to wolę od alpagi , a Adasia twórczości jestem miłośnikiem ponad wszystkimi podziałami Smile


Ja wiem, że to może trochę 'out of theme', ale co to w ogóle jest ta księżycówka...?
_________________
Jakub Galicki
OLW Lublin
Matura 1992 - klasa F
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Czarek Szarpak
Major
Major


Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 151
Skąd: Zielonka/Warszawa

PostWysłany: 22 Gru 2005 09:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to jest po prostu bimber, pędzony zazwyczaj na wsi przy swietle księżyca w okolicznościach natury Wink
_________________
Czarek Szarpak
OLW Lublin
matura '92 kl.F
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zulus
Pułkownik
Pułkownik


Dołączył: 24 Paź 2004
Posty: 718
Skąd: OLW LUBLIN

PostWysłany: 26 Gru 2005 02:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiedź uważam za wyczerpującą. Adaś pewnie miałby po niej wielką wenę twórczą. Tak na marginesie to na " księżycówkę " nie ma mocnych. Trzyma jeba..... ze trzy dni i broń boże pić na drugi dzień wodę z kranu lub studni Laughing Laughing
_________________
Zulus
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen WP Kontakt
Czarek Szarpak
Major
Major


Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 151
Skąd: Zielonka/Warszawa

PostWysłany: 29 Gru 2005 01:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adaś podpisał ten ostatni wiersz, że był tworzony w "dzień", znaczy się o ile rozumiem zaczynało mo walić w dekiel podczas zajęć w szkole we Wrocku. To teraz już trochę go rozumiem ... Wink
_________________
Czarek Szarpak
OLW Lublin
matura '92 kl.F
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zulus
Pułkownik
Pułkownik


Dołączył: 24 Paź 2004
Posty: 718
Skąd: OLW LUBLIN

PostWysłany: 29 Gru 2005 03:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co się tam we Wrocku działo to dokładnie nie wiem ale że się działo to prawda Laughing

Adaś musi był w tym dobry. Za co zresztą został " wylany " ze szkoły Laughing Laughing
_________________
Zulus
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen WP Kontakt
Macul
Podpułkownik
Podpułkownik


Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 460
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 30 Gru 2005 04:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

takie drobne sprostowanie ze Adaś dał czadu w Poznaniu Laughing we Wrocku to potem studiował na Uniwerku Laughing razem z moją żoną Laughing no cóz nasi są wszędzie Laughing Laughing
_________________
Macul jako Warszawiak również znany
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zulus
Pułkownik
Pułkownik


Dołączył: 24 Paź 2004
Posty: 718
Skąd: OLW LUBLIN

PostWysłany: 30 Gru 2005 07:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Macul a żona nie została " natchniona przez wieszcza " ?? Laughing Laughing
_________________
Zulus
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen WP Kontakt
łysy MN
Starszy Sierżant
Starszy Sierżant


Dołączył: 07 Sty 2006
Posty: 27
Skąd: OLW Lublin - Francja

PostWysłany: 08 Sty 2006 02:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mowcie co chcecie,ale Bernal to wielki czlowiek,tyle stron i dni mu poswiecamy Smile Mieszkalem z Bernalem w jednym pokoju przez 2 lata, jak ten "co nigdy nie byl kapitanem" przeniosl mnie z 201 od Zulusa. Sam na sam - rozumiecie moj koszmar?! Twisted Evil Jesli mialem okazje bywac w swoim pokoju-a moglem tylko w tygodniu, bo w weekendy Bernal przyjmowal "gosci" Razz ,to ciagle musialem wysluchiwac pojekiwan jego gitary na przemian z recytacja nowej poezji Rolling Eyes
A Bernal płodny w tworczosci byl przewaznie po... weekendach - zgadnijcie dlaczego? Very Happy
_________________
Miras / łysy - matura 1992 , klasa D , pokój 201
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Tlen
Czarek Szarpak
Major
Major


Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 151
Skąd: Zielonka/Warszawa

PostWysłany: 22 Cze 2006 02:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po próbkach twórczości to chyba wygląda, że miał problemy z matką i rodziną w ogóle. Może ktoś go krzywdził, jakiś ojczym czy wujek ...
A może rodzeństwo go tępiło i sypiał na wycieraczce?
W każdym razie rzadko się zdarza żeby człowiek zadowolony z życia brał się za układanie wierszy.
_________________
Czarek Szarpak
OLW Lublin
matura '92 kl.F
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zulus
Pułkownik
Pułkownik


Dołączył: 24 Paź 2004
Posty: 718
Skąd: OLW LUBLIN

PostWysłany: 27 Cze 2006 05:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po długiej nie obecności znów próbka twórczości naszego wieszcza :

Mirkowi Sudołowi

Ilu opuszcza mój dom
ilu powraca wraz ze zmierzchem
ilu wita świt

pochylam się
zacieram gesty

moja dłoń
was pośród ścian
dotyka

Piszę do przyjaciela
budzącego się we mnie
z sennym zapatrzeniem

ilu powitam łkaniem
ilu majaczącym przełykaniem

Opole, 19.03.93


Wiersz ze zbioru Wtedy i teraz Almanach Grupy Literackiej przy Klubie Śląskiego Okręgu Wojskowego 1984-1994 Wrocław 1994

ps. Wspomniany Mirek Sudoł służy właśnie chyba po raz trzeci w Iraku. Miras jesteśmy z Tobą !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
_________________
Zulus
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Tlen WP Kontakt
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OLW Strona Główna -> Nauka, praca, zabawa Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 6 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group