Forum OLW Strona Główna
REGULAMIN FORUM ! - zanim napiszesz, przeczytaj!

FAQFAQ
   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   StatystykiStatistics   RejestracjaRejestracja
   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
"Spadkobierca" OLW!
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OLW Strona Główna -> O f f T o p i c
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zalileusz
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy


Dołączył: 08 Lut 2007
Posty: 3

PostWysłany: 08 Lut 2007 10:54 am    Temat postu: "Spadkobierca" OLW! Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich forumowiczów!
Postanowiłem napisać informację na temat dalszych losów szkoły po zlikwidowaniu OLW, gdyż nie znalazłem takiej informacji na waszej stronie.

Otóż, powstało tam XI Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, działające do roku 2002, a dopiero potem z fuzji z Zespołem Szkół im. Andersa, od września 2002 zaczął funkcjonować, początkowo bezimienny, nowy zespół szół (potem znowu im. Andersa).
W moim odczuciu, to właśnie Modrzewski żył jeszcze duchem OLW którego wszyscy doskonale pamiętacie:) Ten sam budynek, ta sama kadra pedagogów i, co najważniejsze, ta sama tradycja! Sam jestem absolwentem tegoż liceum, więc wszystko, co piszę jest oparte na osobistych wspomnieniach.
Dokumenty do szkoły przyjmował mi jeszcze płk Kazimierz Nita!
W 1998 roku - moim pierwszym roku nauki w tej szkole - funkcjonował już tylko jeden przyszkolny internat (ten najbliższy stołówki; mieszkałem w pokoju 107) a z kadry wychowawców którą wspominacie udało mi się "wyłowić" tylko p. Marię Płusową (była kierowniczką internatu), no i oczywiście p. Ujmę - uczył PO. Niestety, internat funkcjonował już tylko jeden rok (czyli do czerwca 1999), potem został przeniesiony do internatu szkoły im. Andersa.
Z ciekawszych wspomnień pamiętam "kocenie" w wykonaniu "starej kadry" - może ktoś z was pamięta te odwiedziny w internacie?....ja do dziś pamiętam "szafki na spocznij" i "postawa kota dżinksa na pozycje ćwicz" Smile)) Niestety nie pamiętam imion starszych kolegów, którzy dali mi okazję zapoznania się z tradycjami internatu OLW.
No i sama szkoła, też wówczas niewiele zmieniona - dyrektorem był Jarosław Sobol i większość kadry pozostała bez zmian.
Moją wych. była Hanna Muskała - ach, ten jej szczery uśmiech:)
No i legendy: p. Topolska, p. Sołtysiak, p. Limbach (atomiczek), no i mój Master - p. Łyszczarz!
Nie wiem czy ta informacja stanie się w jakikolwiek sposób przydatna, ale wydaje mi się, że powinna znaleźć sie na stronie choćby wzmianka o dalszych losach Waszej szkoły, tym bardziej że powiązania Modrzewskiego z OLW były bardzo silne.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!
Rafał
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BACA
Generał - Moderator
Generał - Moderator


Dołączył: 20 Sie 2004
Posty: 261

PostWysłany: 08 Lut 2007 07:16 pm    Temat postu: Re: "Spadkobierca" OLW! Odpowiedz z cytatem

zalileusz napisał:

Nie wiem czy ta informacja stanie się w jakikolwiek sposób przydatna, ale wydaje mi się, że powinna znaleźć sie na stronie choćby wzmianka o dalszych losach Waszej szkoły, tym bardziej że powiązania Modrzewskiego z OLW były bardzo silne.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!
Rafał


widzisz my jako absolwenci OLW Częstochowa nigdy nie wyparliśmy się tej szkoły - jednak spadkobierca OLW - XI Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego całkowicie wymazało swojego poprzednika z kart historii szkoły. Świadczy o tym np. oficjalna strona szkoły na której próżno szukać wzmianki o naszym OLW. Niewątpliwie zorganizowany zlot przypomniał dawne czasy ale jak stoisz na placu szkoły próżno szukać " ducha histroii OLW" Crying or Very sad
Nawet brama wjazdowa z nazwą OLW pewnie wylądowała w skupie złomu.
_________________
matura 93 , klasa IV E

Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Artur Obstój
Generał Brygady
Generał Brygady


Dołączył: 24 Kwi 2005
Posty: 1011
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: 08 Lut 2007 09:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiecie gdzie był sztandar OLW jak robiłem zjazd rocznika 72?? W magazynie gdzieś pod stertą szmat, kabli, kubłów i Bóg wie czego jeszcze... I pewnie by tam zgnił... Po zjeździe trzymałem go w domu i nikt sie wogóle nim nie interesował. Potem kpt Ujma w końcu doprowadził do tego że znalazł miejsce w gablocie szkoły. Nie wiem jak jest teraz, ale jutro tam pojadę i zobaczę. I jak go tam nie będzie to zrobię awanturkę Evil or Very Mad


Tak.... "ale nie depczcie historii ołtarzy choć mielibyście sami doskonalsze wznieść" że zacytuję klasyka...
_________________
...lasciate ogni speranza, voi ch'entrate... - wiecie dlaczego....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sergiusz
Marszałek
Marszałek


Dołączył: 21 Kwi 2005
Posty: 1240
Skąd: Łódź

PostWysłany: 08 Lut 2007 09:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękujemy Zaliuszu za te informacje, myślę że wzbogaciły one naszą stronę i ożywiły kolejne wspomnienia naszej "młodości".
Choć praktyki "kocenia" żywcem przypominają mi sceny z filmu "Samowolka" i jakoś nie pasują do moich wspomnień o uczniach OLW, jednak potrafię sobie wyobrazić tych "kolegów", którym wydawało się, że właśnie w ten sposób przekazuje się tradycje młodszym kolegom, no cóż po prostu byli "inteligentni inaczej". Crying or Very sad
A o tym co pisał Baca to smutne ale cóż całe szczęście,że Nasza Alma Mater żyje w nas i choć mury już inne, choć ślady zatarte to duch OLW ... krąży i to nie tylko po Częstochowie ale dzięki nam i sieci po całym świecie.
I mam nadzieję, że jeszcze kiedyś ożywimy wspomnienia właśnie tam gdzie to wszystko się zaczęło.
_________________
matura 1991, klasa D, pokój 110
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zalileusz
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy


Dołączył: 08 Lut 2007
Posty: 3

PostWysłany: 08 Lut 2007 10:46 pm    Temat postu: Re: "Spadkobierca" OLW! Odpowiedz z cytatem

jednak spadkobierca OLW - XI Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego całkowicie wymazało swojego poprzednika z kart historii szkoły. Świadczy o tym np. oficjalna strona szkoły na której próżno szukać wzmianki o naszym OLW.
========================
jedno małe sprostowanie - nie ma oficjalnej strony XI Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, tak jak nie ma już tej szkoły. To co teraz mieści się na Legionów 58 to Zespół Szkół im. gen. W. Andersa (przeniesiony tam z Legionów 29? w 2002, po zlikwidowaniu Modrzewskiego. Jest to więc już trzecia szkoła w tym budynku.
Pisząc o tradycji i "duchu historii" nie miałem na myśli stosunku władz szkoły do tych kwestii, a jedynie to, co sam przeżyłem i zapamiętałem z czasów liceum.
To sami nauczyciele często wspominali "chłopaków z wojskowego" i "stare czasy", porównując nas z Wami a czasem stawiając za wzór pomysłowości (np. wspominane przez Was "korekty" w dziennikach Smile) To samo było w internacie.
Otoczenie szkoły na pewno zmieniło się bardzo (chociaż "OLW" nad bramą widniało - przynajmniej za mojej kadencji:)). Sam nie byłem tam od czasów mojej matury i pewnie teraz czułbym się tam nieswojo, ale taka jest przecież kolej rzeczy - wszystko wokoło się zmienia. Moim zdaniem nie w tym tkwi jednak problem, bo to nie budynki i nie przedmioty tworzą historię, ale ludzie i to, co mają w sercach i w głowach i to, co chcą pamiętać. A w moim odczuciu taka właśnie pamięć była w szkole cały czas obecna, mimo że naczelne miejsce w szkole zajęło popiersie A. F. Modrzewskiego.
Do dziś wspominając w rozmowach licealne czasy mówię: "Modrzewski - byłe wojskowe", bez względu na to, czy mam do tego prawo, czy nie.Smile Może to mój zbytni sentymentalizm, ale podejrzewam, że mało kto z obecnych uczniów tego budynku traktuje to podobnie.
A co do stronki, to macie rację - niech zostanie taka, jaka jest - bo to Wasza strona i o Was i to Wasze wspomnienia ją tworzą przede wszystkim!

....jednak pozwólcie czasem zajrzeć tutaj i nieco powspominać.....
(swoją drogą, pół nocy przesiedziałem wczoraj na przeglądaniu zawartości strony i banan mi przy tym z gęby nie schodziłSmile)

pozdrawiam wszystkich!!!
rafał
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zalileusz
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy


Dołączył: 08 Lut 2007
Posty: 3

PostWysłany: 08 Lut 2007 10:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sergiusz napisał:

Choć praktyki "kocenia" żywcem przypominają mi sceny z filmu "Samowolka" i jakoś nie pasują do moich wspomnień o uczniach OLW, jednak potrafię sobie wyobrazić tych "kolegów", którym wydawało się, że właśnie w ten sposób przekazuje się tradycje młodszym kolegom, no cóż po prostu byli "inteligentni inaczej". Crying or Very sad


Niestety, jak pisałem nie pamiętam nawet imion tych osób. Jeden był "mózgiem" z fizyki, ulubieńcem H. Muskały - zadanie na tzw. "6", do którego nie wiedziałem jak się zabrać, rozwiązał mi w pół minuty Smile A samo "kocenie" nie było w żaden sposób agresywne, i nie przypominało też "Samowolki" - wręcz przeciwnie - było nawet zabawnie (nawet z pozycji KOTa, jakim wtedy byłem Smile), najpierw kilka "ćwiczeń" Wink a potem pogaduchy przy piwie, z cyklu właśnie "jak to bywało za czasów wojskowego". Więc chyba nie należą im się takie negatywne opinie.
Pozdrawiam,
rafał
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BACA
Generał - Moderator
Generał - Moderator


Dołączył: 20 Sie 2004
Posty: 261

PostWysłany: 09 Lut 2007 10:10 am    Temat postu: Re: "Spadkobierca" OLW! Odpowiedz z cytatem

zalileusz napisał:

jedno małe sprostowanie - nie ma oficjalnej strony XI Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, tak jak nie ma już tej szkoły. To co teraz mieści się na Legionów 58 to Zespół Szkół im. gen. W. Andersa (przeniesiony tam z Legionów 29? w 2002, po zlikwidowaniu Modrzewskiego.

rafał

co nie zmienia faktu, że pierwsze było tam nasze OLW i teraz korzystają ze spadku po naszym ogólniaku. Pisząc o stronie miałem na myśli tą :
www.l11.ids.czest.pl/
tam też historia tej szkoły zaczyna się od połączenia XI Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Zespołu szkół im. gen. W. Andersa Evil or Very Mad
_________________
matura 93 , klasa IV E

Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Artur Obstój
Generał Brygady
Generał Brygady


Dołączył: 24 Kwi 2005
Posty: 1011
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: 09 Lut 2007 12:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O jakim "koceniu" Wy piszecie?? Kurcze, ależ tam później nastąpiło zdziczenie obyczajów. Przecież w naszej szkole zawsze panowała atmosfera hippisowska "make love not war"... Very Happy
Raczej nie przypominam sobie żeby cos takiego miało miejsce za naszych czasów, a jak sie zdarzyło to były jakieś wyjątki, które później dostały po łapach do nas samych... Nie, Wojtuś?? (On już będzie wiedział o kogo chodzi Very Happy )
_________________
...lasciate ogni speranza, voi ch'entrate... - wiecie dlaczego....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Marszałek
Marszałek


Dołączył: 17 Sie 2004
Posty: 680
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: 12 Lut 2007 10:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dyrekcja Zespołu Szkół im. gen. W. Andersa
Ul. Legionów 58, 42-200 Częstochowa

Szanowni Państwo,
My, absolwenci Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego w Częstochowie, pragniemy przypomnieć, iż Zespół Szkół im. gen. W. Andersa jest spadkobiercą tego co pozostało po naszej ukochanej szkole. W wyniku przemian jakie nastąpiły w naszym kraju Ogólnokształcące Liceum Wojskowe powstałe w 1986 roku przekształciło się w XI Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Dopiero później po połączeniu tegoż Liceum z Zespołem Szkół im. gen. W. Andersa powstała dzisiejsza placówka, w której do dziś sporą cześć rady pedagogicznej stanowią nasi nauczyciele.

"Tradycje i doświadczenia obu połączonych szkół stanowią fundament obecnej działalności naszej szkoły." - można przeczytać na Państwa stronie internetowej. Trudno jest się doszukać choćby wzmianki o Ogólnokształcącym Liceum Wojskowym, które to właśnie pozostawiło wszystko to co wspólnie budowaliśmy przez wiele lat.

Z przykrością stwierdzamy, iż nasza szkoła została pominięta przy spisywaniu historii obecnej placówki, która mimo iż zmieniła sztandary do dziś dnia jest naszą. Z tego miejsca chcemy prosić o weryfikację istniejącego tekstu, który dla nas absolwentów jest niedopuszczalny. Tekstu, który nie sięga korzeni.

Korzystając z okazji chcemy z tego miejsca pozdrowić obecne grono pedagogiczne ze szczególnym uwzględnieniem naszych byłych nauczycieli. Jesteśmy przekonani, że już wkrótce znów będziemy mogli się spotkać przy okazji kolejnego Zjazdu Absolwentów Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego w Częstochowie.

Absolwenci Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego,
Administratorzy www.olw.prv.pl


ps. List został wysłany mailem ...
_________________
Artur G. ur. 1976, matura 1995, klasa D
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Artur Obstój
Generał Brygady
Generał Brygady


Dołączył: 24 Kwi 2005
Posty: 1011
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: 12 Lut 2007 07:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ot mądrego to i miło posłuchać! Brawo, musimy przypominać o tej szkole, bo wielu zacnych ludzi wykształciła. Very Happy
_________________
...lasciate ogni speranza, voi ch'entrate... - wiecie dlaczego....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
linokat
Kapitan
Kapitan


Dołączył: 18 Lut 2005
Posty: 95
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: 12 Lut 2007 11:41 pm    Temat postu: OLW Odpowiedz z cytatem

Moze sie myle , pamiec nie ta , ale czy czasem naszemu OLW nie nadano im .A.F.Modrzewskiego a dopiero potem utworzono XI LO ? Pamietacie jak za brakujacych chlopakow z orkiestry przebrano zolniezy ? Pamietacie delegacje chlopakow z OLW Deblin ? Czy uroczystosc nie odbywala sie czasami za internatami ? Sorki za pisownie , ale jestem teraz w Se i nie mam polsich znakow na klawiaturze . Kto rozwieje moje watpliwosci co do tej historii ? Pozdrawiam z Geteborga !
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Michał Hodowany
Porucznik
Porucznik


Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 86
Skąd: Andrychów

PostWysłany: 13 Lut 2007 11:03 am    Temat postu: Brawo Odpowiedz z cytatem

Brawo Artur!!! Tak trzymać, nie przyznają się do nas. No tak władza się zmieniła i tak uczą historii. Jesli chodzi o nadanie imienia, to jeśli dobrze pamiętam to było to w dniu Wojska Polskiego (dawnym, tym w październiku). Było to nadanie sztandaru i imienia szkoły. Szkoła istniała już wcześniej, ale ta impreza miała miejsce w X 88 (poprawcie mnie jak się mylę). Z tejże okazji dostaliśmy odznaki Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego, o których jest mowa w innych miejscach tego forum. Pozdrawiam.
_________________
Rocznik 1973, Matura 1992 Klasa B (gitara solowa zespół OP1 - jeśli ktoś pamięta)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz Gajec 1975
Szeregowiec
Szeregowiec


Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 139

PostWysłany: 13 Lut 2007 03:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy to czasem nie za dużo zamieszania? Kogo po za nami interesuje jakieś tam OLW. Ilu nas jest.... Może 1000 twarzy. (Angole do tej pory wierzą, że Enigma to oni i nikt szumu nie robi) To tylko jakiś tam budynek w nie najlepszym stanie zresztą. Przepraszam, jeśli kogoś urażę, ale nie ma, co ukrywać, że nasza szkoła to relikt przeszłości. Powstała, aby zapewnić kadry przyszłych oficerów, w LWP. Myślicie, że gdyby mieli odpowiednia liczbę kandydatów do WSO w poprzednich latach to by ta szkoła istniała.....?

Historia OLW to MY ....nikt nie będzie dbał o tę historie po za nami ponieważ nikogo nie obchodzi, że za naszych czasów było tam czysto i schludnie a teraz to tylko porażka

jeszcze raz ukłony w stronę twórców tej web strony to chyba najlepszy podręcznik do historii olw
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Marszałek
Marszałek


Dołączył: 17 Sie 2004
Posty: 680
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: 13 Lut 2007 03:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co nie zmienia faktu, że mogliby o nas wspomnieć
_________________
Artur G. ur. 1976, matura 1995, klasa D
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
das_darek
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy


Dołączył: 28 Wrz 2004
Posty: 55
Skąd: wrocław

PostWysłany: 16 Lut 2007 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam!!!
ja na tablo rocznika mam OLW im.A.F.Modrzewskiego i uważam że sam cytat ze stronki Zespołu Szkół przy ulicy Legionów 58 w Częstochowie: "Szkoła nasza powstała w wyniku połączenia XI Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Zespołu szkół im. gen. W. Andersa. Nowa placówka rozpoczęła swą działalność edukacyjną z dniem 1 września 2002r. jako Zespół Szkół ul. Legionów 58 w Częstochowie. Siedzibą nowej placówki stał się budynek byłego XI Liceum Ogólnokształcącego. Tradycje i doświadczenia obu połączonych szkół stanowią fundament obecnej działalności naszej szkoły." mówi sam za siebie.
Z chęcią poszukam dokumentów o naszym liceum i późniejszym XI.
Swoją drogą to dziwi mnie też postawa obecnie pracujących tam dydaktyków że nie dbają o swą przeszłość bo jak wykazują w swych CV wcześniejsze lata pracy w OLW?
Skoro "Tradycje i doświadczenia obu połączonych szkół stanowią fundament" to nie pojmuje tego braku patriotyzmu obecnej Dyrekcji i może jest to powód by napisać do obecnie nam panującego Ministra G. o tym problemie. To tak jakby kolejna RP przejmowała tradycje poprzedniczki ale wymazywała zarazem niechcianą historię sprzed wieków. A wydawałoby sięże wybór patrona Szkoły sam się prosi o jak najmocniejsze powiązanie z poprzedniczką w postaci OLW.
Mam nadzieje że wspólnie nie pozwolimy wymazać się z historii.
Pozdrawiam Wszystkich!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Tlen
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OLW Strona Główna -> O f f T o p i c Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group