Forum OLW Strona Główna
REGULAMIN FORUM ! - zanim napiszesz, przeczytaj!

FAQFAQ
   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   StatystykiStatistics   RejestracjaRejestracja
   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
List otwarty do MON
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OLW Strona Główna -> Panie Kapitanie, puść nas do domu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 21 Wrz 2009 07:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szukam informacji (adresów) o szkołach które powstały na bazie naszych liceów i funkcjonują do chwili obecnej.
Znam już adresy szkół powstałych po:
1. OLW Cz-wa
2. OLW Wrocław
3. OLW Toruń
4. LL Zielona Góra

Czy ktoś może podać dokładne namiary na "spadkobierców" dokumentacji
po szkołach:
1. OLW Olsztyn
2. OLW Lublin

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 22 Wrz 2009 08:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dniu 22,09,2009 otrzymałem odp. z kuratorium w Częstochowie.
Oczywiście nie posiadają wykazu szkół podległych MON sporządzonego zgodnie z „Rozporządzeniem Rady Ministrów z 18.09.1992 w sprawie określenia rodzajów szkół i placówek, które są obowiązani prowadzić i nadzorować właściwi ministrowie, oraz obowiązków i uprawnień tych ministrów” (Dz.U. 1992, nr 71,poz.353).

Dodatkowo w dyskretny sposób dali mi do zrozumienia że adresatem moich pytań nie powinny być organy MEN a zdecydowanie władze MON.
"Nadmieniam jednocześnie że Kurator Oświaty i Wychowania w Częstochowie sprawował nadzór pedagogiczny nad kształceniem ogólnokształcącym realizowanym przez OLW.
Działalność wychowawczo-obronna oraz administracyjno-gospodarcza podlegała nadzorowi Zastępcy Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego ds. Obrony Terytorialnej."

Jak widać OLW/LL miały takie powiązania z Ministerstwem Edukacji Narodowej jak każda wyższa uczelnia wojskowa (WSO lub akademia) z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 01 Paź 2009 04:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z przykrością informuję ze Dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego nie udzielił zgody
na udostępnienie mi przez Archiwum Instytucji MON kopii wcześniej opisywanych dokumentów poufnych dotyczących liceów wojskowych (dzisiaj otrzymałem list z taką informacją).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 16 Paź 2009 07:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj tj.16.10.2009 otrzymałem odpowiedz z Archiwum Wojsk Lądowych w Warszawie - niestety nie posiadają szukanych przeze mnie dokumentów dotyczących "liceów wojskowych". Dodatkowo opisali dokładnie na jakich zasadach udostępniane są dokumenty archiwalne "młodsze niż 30-letnie".
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 22 Paź 2009 09:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj, tj.21.10.2009, otrzymałem list z XLO w Toruniu (powstałego po OLW-Toruń) z informacja że wszelkie dokumenty archiwalne w momencie likwidacji OLW przejęło wojsko i prawdopodobnie mogą znajdować się w archiwum WSO w Toruniu (lub muzeum POW w Bydgoszczy).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 27 Paź 2009 07:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj otrzymałem:
1) odp. z Archiwum Państwowego we Wrocławiu - niestety w sprawie OLW nic nie maja i
odsyłają do CAW Warszawa, AWL Oleśnica, XV LO Wrocław.
2) otrzymałem potwierdzenie że mój drugi list do Konwentu Dziekanów dotarł w dn.14.10.2009
3) otrzymałem potwierdzenie że mój drugi list do Senackiej KON dotarł w dn.20.10.2009

Pozdrawiam
Tomek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 30 Paź 2009 04:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj odwiedziłem Kuratorium w Lublinie.

Efekt mojej wizyty w tym miejscu przerósł moje oczekiwania.

Zdobyłem:
1. Statut Liceum Wojskowego (14.08.1985 - Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania wydane w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej)
2. Program działalności wychowawczo-obronnej w liceach wojskowych (VIII.1985 - Zatwierdza Minister ON w porozumieniu z Ministrem OiW)
3.Program Przysposobienia Wojskowego dla liceów wojskowych (31.07.1990 - Zatwierdził Główny Inspektor Obrony Terytorialnej Wiceminister ON) przed tym dokumentem obowiązywał
"Program Przysposobienia Wojskowego dla liceów wojskowych" z roku 1989. Niniejszy dokument zawiera program dla OLW i LL.
4. Zarządzenie nr 30A/85 Wojewody Lubelskiego z 27.05.1989 r. w sprawie utworzenia Liceum Wojskowego w Lublinie (na wniosek Dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego nr 177 z dn.22.04.1985)
5.Porozumienie Ministra EN i ON z 19.02.1992 r. dotyczące dostosowania struktury liceów wojskowych do możliwości i potrzeb Sił Zbrojnych (zawiera inf. o likwidacji OLW Wrocław, Lublin, Toruń, Olsztyn i Zielona Góra, oraz określa jako organ prowadzący OLW i OLL Ministra ON)

Oryginały w/w dokumentów znajdują się w archiwum lubelskiego kuratorium (oraz chyba prawie całe dokumentacja OLW-Lublin).

Dowiedziałem się również że w minionych latach kilkanaście osób zwróciło się do kuratorium o wydanie zaświadczenia o uczęszczaniu do OLW-Lublin - być może informacje jakie już wielokrotnie słyszałem z różnych źródeł (że WBE-Lublin zalicza OLW do wysługi) nie są do końca nieprawdziwe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 14 Lis 2009 05:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nadszedł chyba czas aby podjąć poważną dyskusję na temat
Naszego spotkania.

Na początek proponuje ustalenie miejsca takiego spotkania,
termin i przebieg ustalimy w następnej kolejności.

Moje propozycje:

1. Warszawa
zalety:
- dobry węzeł komunikacyjny
- zaplecze noclegowe
- można przyjechać z rodzina i zwiedzić stolicę

2. centralna Polska np.ośrodek nad Zalewem Sulejowskim
zalety:
- środek Polski optymalne "ze względu na kilometry" miejsce
dojazdu z każdego miejsca kraju
- zamknięty ośrodek wypoczynkowy z miejscami noclegowymi,
wyżywieniem i sala konferencyjną

3. Trójmiasto
zalety:
- dobry węzeł komunikacyjny
- zaplecze noclegowe
- można przyjechać z rodzina i zwiedzić okolicę
- ok. 60% osób zainteresowanych Akcją pochodzi z wybrzeża

4. Darłowo
zalety:
- posezonowe zaplecze noclegowe
- można przyjechać z rodzina i odpocząć nad morzem
- ok. 60% osób zainteresowanych Akcją pochodzi z wybrzeża
- w tej lokalizacji sprawami organizacyjnymi mogę zająć się osobiście

To moje propozycje - oczekuje waszych opinii i propozycji.

Pozdrawiam
Tomek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 27 Lis 2009 08:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Chciałbym "zbadać" jeszcze jeden trop jak myślę istotny w naszej sprawie.

Mało kto z nas ma w swojej TAP dokumenty z okresu nauki w LW (zazwyczaj jest to opinia dyrektora napisana na zakończenie szkoły i badania lekarskie przed wstąpieniem do WSO)
Gdzie są pozostałe dokumenty: orzeczenie komisji lekarskiej jaką mieliśmy przed wstąpieniem do LW, opinie z okresu nauki w LW,wykaz nagród i kary z tamtego okresu, ZOBOWIĄZANIE do podjęcie nauki w WSO, i pewnie jeszcze inne ...

Jestem pewien że taką teczkę zakładano na w WKU przez które staraliśmy się o przyjecie do LW (zgodnie z miejscem zamieszkania każdego z nas), a następnie trafiała ona do odpowiedniego LW, następnie być może lądowała w WKU zgodnym z miejscem lokalizacji danej szkoły LW (pamiętam że wszystkie formalności związane z moim staraniem się o WSO prowadzone były przez WKU-Częstochowa zbiorowo dla wszystkich uczniów OLW).

O tym że w tamtych latach na pewno byliśmy na ewidencji WKU jestem w 100% przekonany -
dowodem pośrednim na to według mnie jest treść n/w dokumentu:
"Aneks nr 2 z 1999r., do porozumienia między MON i MEN w zakresie działalności dydaktyczno-wychowawczej (....), określający zasady tworzenia i likwidacji klas o profilu wojskowym w szkołach średnich (...)"
Paragraf 6, pkt.2 - "Dyrektor szkoły przesyła listy uczniów do właściwego WKU które zakłada i prowadzi ewidencje tych uczniów. Sposób i tryb prowadzenia tej ewidencji określa szef Zarządu Mobilizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP"

Jeżeli obecnie uczniowie klas o profilu wojskowym (klas które powstały z marketingowej potrzeby "lansowania" się współczesnych cywilnych szkół średnich, a nie tak ja LW utworzonych dla potrzeb SZ) podlegają skrupulatnej ewidencji MOM, to 15-25 lat temu my z całą pewnością również byliśmy "skatalogowani".

Prośba do wszystkich:
1. Szukam informacji o naszych TAP z tamtych lat i zawartych w nich dokumentach.
2. Szukam adresów WKU które prowadziły działania na potrzeby każdego z OLW/LL

Proszę o wszelkie informacje w tym temacie.

Pozdrawiam
Tomek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 01 Gru 2009 05:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio otrzymałem n/w odpowiedzi na moją korespondencję:
1. odp. z Archiwum WL filia w Toruniu - nie posiadają wymienionych przeze mnie
dokumentów oraz twierdzą że OLW-Toruń nie przekazało im takich dokumentów (domyślam
się że nic nie przekazało) - opisane dokumenty już wcześniej zdobyłem w Kuratorium
Lublin brakuje mi tylko "Regulaminu Uczniowskiego OLW"
2. odp. z CAW - niestety Dyrektor CAW ponownie odmówił mi dostępu do dokumentów "Pf" (i
innych) dotyczących organizacji LW znajdujących się w Archiwum Instytucji MON w
Modlinie - odnoszę wrażenie że KTOŚ czuwa nad tym abyśmy nie uzyskali pewnych
informacji - ciekawostka: dyrektor CAW w swojej odmowie powołuj się na przepis że
udostępnienie dokumentów może nastąpić po 30 latach od ich wytworzenia, w swoim
drugim liście do CAW byłem na tyle perfidny że poprosiłem także o dokument z 1972
(37 lat) i programy szkolenia które bez problemu zdobyłem w Kuratorium Lublin, jak
widać p.Dyrektor na udostępnienie tych dokumentów również nie wyraził zgody
(dlaczego??? te nie były "Pf").

Oj nieszczęsne nasze cywilne licea kto śmiał coś poufnego w MON o nich pisać - to tylko zwykłe ogólniaki!!!!
Może ktoś z Was chciałby w oficjalny sposób wystąpić do Dyrektora CAW w tej samej sprawie (może moje nazwisko już za często się tam pojawiało) zobaczymy jak zareaguje i co znów odpisze?

Pozdrawiam
Tomek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 08 Gru 2009 03:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

W dniu dzisiejszym otrzymałem następującą korespondencję:

1. zwrot listu wysłanego do Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Kompanii
Małoletnich i Wychowanków Korpusu Kadetów - ich katowicki adres jest
najwidoczniej nieaktualny
2. odp. z Archiwum WSOWZ w Wrocławiu - oczywiście nie posiadają żadnych
dokumentów dotyczących LW i kierują do Archiwów WL (Toruń, Oleśnica
itp.)

Przypominam jeszcze do 14.XII zbieram propozycje "lokalizacji spotkania".

Pozdrawiam
TK

st-5840
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Marszałek
Marszałek


Dołączył: 17 Sie 2004
Posty: 680
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: 14 Gru 2009 09:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taki news dostałem: http://olw.artg.pl/index.php?function=show_all&no=52
_________________
Artur G. ur. 1976, matura 1995, klasa D
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 16 Gru 2009 06:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamykam temat lokalizacji spotkania.

Zgodnie z wynikami głosowania dalsze działania ograniczę do Trójmiasta.

Niedługo rozpocznę dyskusję na temat terminu spotkania i tematyki
zagadnień jakie należałoby poruszyć (zainteresowanym osobom pozwoli to w "konstruktywnym przygotowaniu się" do spotkania).

15.12.2009 otrzymałem odp. z "cywilnego" LL w Dęblinie i
jak przystało na placówkę cywilną informują że szukane przeze mnie
dokumenty znajdują się w Archiwum Sił Powietrznych w Modlinie oraz
obowiązującym dokumentem normującym zasady funkcjonowania szkoły jest Decyzja nr 134/MON Ministra Obrony Narodowej z 13.05.2003 r.

Ocenę pozostawiam Wam.

Pozdrawiam
Tomek


st-6027
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 19 Gru 2009 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

18.12.2009 - otrzymałem odp. z WKU-Olsztyn i WKU-Toruń.
Przedstawiciele w/w placówek "nie znają tematu" liceów wojskowych.

st-6133
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
T.Kryściak
Major
Major


Dołączył: 17 Mar 2005
Posty: 170
Skąd: MW

PostWysłany: 03 Sty 2010 04:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poszukuję n/w dokumentów:
1. Zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego WP 1985-1995 w/s organizacji liceów wojskowych
2. Wniosek Dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego nr 177 z dn.22.04.1985 r. do Wojewody Lubelskiego w sprawie utworzenia liceum wojskowego w Lublinie.
3. Pismo Szefa Sztabu Generalnego MON do Komendanta WOSL w Dęblinie nr 118/MON z 03.08.1972 r. zawierające zezwolenie Ministra Obrony Narodowej na utworzenie eksperymentalnego liceum lotniczego przy WOSL.
4. Zarządzenie nr 44/Org. Szefa Sztabu Generalnego WP z dnia 22.08.1979 r. w sprawie utworzenia Liceum Lotniczego w Zielonej Górze.
5. Zarządzenie nr 4/Org. Dowódcy Wojsk Lotniczych z dnia 27.02.1980 r. w sprawie usamodzielnienia Liceum Lotniczego w Zielonej Górze.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OLW Strona Główna -> Panie Kapitanie, puść nas do domu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 6 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group